CO MOŻESZ ZROBIĆ JAKO OSOBA WSPÓŁUZALEŻNIONA

* Zacznij uczyć się faktów o chorobie alkoholowej i o tym jak współuzależnienie dotyka członków rodzin osoby pijącej.

* Wyjdź do ludzi. Spróbuj się przełamać w tej sprawie i uwierzyć, że jest to krok niezbędny w procesie zdrowienia całej rodziny. Wasza rodzina musi odbudować połączenia i każdy z Was musi zacząć od siebie.

* Jeśli będzie cię już na to stać, zacznij mówić z dziećmi o problemie uzależnienia w naszej rodzinie. Temat trzeba oswajać krok po kroku. Pamiętaj wasze dzieci pobrały skuteczną naukę, że o tym się nie mówi

* Zacznij wytyczać granicę swojego terytorium i mówić “NIE”. Jeśli trzeba podejmij skuteczną i zdecydowaną ochronę siebie i swoich dzieci. Zrewiduj swoje poglądy w kwestii czy współżycie seksualne jest obowiązkiem małżeńskim, bez względu na koszty, czy też nie. Możesz uznać, że jesteś wolnym człowiekiem, który nie musi gwałcić swoich zasad i granic.

* Buduj swoją pozytywną tożsamość. Zadbaj o swoje prawa, ich wyrażanie i obronę. Jesteś nie mniej ważna i nie mniej warta niż inne. Zasługujesz na szacunek i miłość.

* Pozwól alkoholikowi ponosić w pełni konsekwencje swojego picia. Przestań leczyć jego kaca, kłamać, załatwiać zwolnienia, udawać że nic się nie stało

* Spróbuj metody interwencji wobec twojego pijącego alkoholika

* Sięgnij po wsparcie i pomoc innych ludzi, zobacz co może znaczyć dla ciebie być bardziej konstruktywnym rodzicem

* Pracuj nad powstrzymaniem się od wkraczania na cudze terytorium, przestań myśleć za, chcieć za, załatwiać za, żyć za innych, ponieważ można przeżyć tylko własne życie.

* Zwróć uwagę czy równowaga między autonomią i wspólnotą znajduje się w waszej rodzinie we właściwym miejscu. Może komuś trzeba więcej autonomii i samodzielności a komuś innemu więcej wspólnoty?

* Ucz się stwarzać warunki otwartego i szczerego rozmawiania o ważnych sprawach waszej rodziny. Być może najpierw sam, czy sam, musisz się tego nauczyć.

* Badaj swoje uczucia, pragnienia, wartości i to jak widzisz świat innych ludzi. Poznawaj siebie i sprawdzaj wartość swoich poglądów. Dbaj o lepszą jakość swojego życia i relacji z innymi ludźmi.

* Zmieniaj w swoim życiu to co możliwe, nie użalaj się nad sobą, nie karm się swoją ofiarnością, może nikomu ona nie służy w dobry sposób.