Placówki NFZ często są demonizowane ze względu na długi czas oczekiwania na wizytę oraz daleki od wzorcowego stosunek do pacjenta, wynikający często z problemów systemowych (zbyt duża liczba pacjentów przypadająca na jednego pracownika).
Choć wiele opinii krążących o ośrodkach terapii NFZ ma zapewne uzasadnienie w rzeczywistości, to nie warto generalizować. Wciąż istnieją przecież w Polsce oddziały wymykające się powszechnym stereotypom, zatrudniające kompetentnych i oddanych swojej pracy lekarzy i terapeutów. Warto ponadto pamiętać, że prywatne ośrodki leczenia uzależnień i publiczne ośrodki to często… te same placówki, które przyjmują pacjentów zarówno prywatnie, jak i w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Leczenie uzależnień na NFZ a prywatny ośrodek terapii
Tym, co pomaga ostatecznie wyjść z nałogu, jest z pewnością chęć zmiany oraz motywacja do podjęcia wysiłku. Jeśli jednak możemy pozwolić sobie także na wybór formy pomocy, warto zorientować się w dostępnej na rynku ofercie, aby móc ułatwić sobie nieco tę trudną drogę.
Oferowane tryby pomocy
Zarówno prywatne, jak i finansowane przez NFZ placówki lecznicze mogą przyjmować pacjentów w dwóch trybach: stacjonarnym (czyli na długotrwały pobyt, trwający zazwyczaj od 6 do 12 tygodni) oraz ambulatoryjnym (polegającym na regularnych, najczęściej codziennych wizytach w ośrodku bez możliwości noclegu). Obydwa rozwiązania oferują możliwość odbycia terapii indywidualnej lub grupowej.
Skierowanie na terapię
Aby móc skorzystaj z którejś z form pomocy finansowanych przez NFZ, należy otrzymać skierowanie od psychiatry lub lekarza POZ, które ważne jest przez 14 kolejnych dni. Warunkiem akceptacji jest między innymi abstynencja od nałogu w momencie przyjęcia.
Do podjęcia leczenia uzależnień prywatnie nie jest wymagane skierowanie.
Koszt terapii i czas oczekiwania na przyjęcie
Podczas gdy terapia na NFZ jest bezpłatna, leczenie się we własnym zakresie może okazać się dosyć kosztowne.
Z drugiej strony, kolejki oczekiwania na wizytę w publicznych placówkach leczniczych potrafią być absurdalnie długie. Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, warto jest zdecydować się na placówkę, która zapewni Ci najkrótszy termin oczekiwania na przyjęcie – stawką jest tu przecież zdrowie, samopoczucie i relacje z najbliższymi.
Komfort i bezpieczeństwo
Nie da się ukryć, że pobyt w prywatnej placówce terapii uzależnień wiąże się przeważnie z większym komfortem pacjenta. Takie ośrodki często położone są w atrakcyjnych miejscach z pięknymi widokami: na przykład w górach. Spokój i bliskość natury z pewnością sprzyjają zdrowieniu, dlatego warto wziąć też pod uwagę warunki, które panują w wybranym przez Ciebie miejscu.
Jaki ośrodek terapii uzależnień wybrać?
Wiele argumentów przemawia za tym, aby zawsze wybierać prywatny ośrodek leczenia uzależnień, który jest zdecydowanie bardziej komfortowy, a do tego wyróżnia się indywidualnym podejściem do pacjenta, na które nie zawsze może sobie pozwolić NFZ. Prawda jest jednak taka, że najlepiej jest wybrać ten ośrodek… na który nas stać.
Terapia uzależnień to nie wakacyjny pobyt w kurorcie, który można odłożyć na później czy też całkowicie z niego zrezygnować na rzecz innych aktywności. To nierzadko kwestia życia i śmierci – a z pewnością życia zdrowego, szczęśliwego i spełnionego.
Jeśli sam(a) potrzebujesz pomocy, już dziś skontaktuj się z wybranym przez Ciebie ośrodkiem terapii uzależnień: prywatnym lub na NFZ. Jeśli ktoś z Twoich bliskich zmaga się z nałogiem, podeślij mu jeden z naszych artykułów i spróbuj przekonać do wizyty u specjalisty.