TerapiaBieszczady

Dlaczego warto zgłosić się na dobrowolne leczenie odwykowe?

Decyzja o zgłoszeniu się na terapię z pewnością nie jest łatwa ani przyjemna. Nie zawsze podejmowana jest też wystarczająco wcześnie: pewnym paradoksem jest, że osoba uzależniona często jest ostatnią, która uświadamia sobie istnienie swojego problemu. Najczęściej to rodzina i przyjaciele sygnalizują, że pewne nasze zachowania odbiegają od normy i wkrótce mogą poważnie zaważyć na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Jeśli wszystko wskazuje na to, że jesteś osobą uzależnioną, dobrze jest samodzielnie podjąć decyzję o leczeniu, która sama w sobie jest niezwykle istotna dla całego procesu terapeutycznego.

Dobrowolne leczenie odwykowe: dlaczego warto?

  • Dobrowolne zgłoszenie się na leczenie odwykowe to pierwszy krok do wprowadzenia rzeczywistych zmian w Twoim życiu. Nawet jeśli wiesz, że będzie to proces długi i trudny, samodzielne podjęcie takiej decyzji może pozytywnie wpłynąć na Twój nastrój, nastawienie i poczucie wartości. Wszystko to ma kluczowe znaczenie dla przebiegu terapii!
  • Wbrew pozorom, nie tak łatwo jest skierować uzależnionego na przymusowe leczenie uzależnień w ośrodku. Decyzja ta podejmowana jest przez sąd, a jej uzyskanie wiąże się z szeregiem procedur i formalności, które mogą zająć sporo czasu. W skrajnych przypadkach warto oczywiście wziąć pod uwagę taką opcję, w innych – lepiej będzie zgłosić się do ośrodka samodzielnie, w trosce o swoje zdrowie oraz dobro relacji rodzinnych.
  • Dobrowolnie zgłaszając się na terapię odwykową, bierzesz życie w swoje ręce: dajesz wyraz odwadze, odpowiedzialności i wysokiej świadomości własnych ograniczeń.
  • Możesz (a nawet powinieneś) sam wybrać odpowiedni ośrodek leczenia uzależnień. Środowisko, w którym będziesz przebywać w tym trudnym dla Ciebie czasie, ma ogromne znaczenie dla przebiegu procesu zdrowienia. Podejmując decyzję o odwyku w ośrodku, należy wziąć pod uwagę nie tylko kompetencje specjalistów, ale także oferowane warunku pobytu. Zdecydowanie warto rozważyć placówkę odwykową, która położona jest w bliskości przyrody. Cisza, spokój i piękne krajobrazy na wyciągnięcie ręki to dodatkowe walory terapeutyczne, które pomogą Ci odpocząć i usłyszeć swój własny głos.