Wiele osób boryka się z problemem uzależnienia, czy to od alkoholu, czy od innych substancji psychoaktywnych lub też czynności, takich jak uprawianie hazardu, dokonywanie impulsywnych zakupów, nadmierne korzystanie z internetu. Niekiedy profesjonalna terapia okazuje się jedynym skutecznym środkiem wyjścia z nałogu.
Kiedy należy podjąć leczenie? Jak w przypadku wielu innych chorób, im wcześniej, tym lepiej. Uzależnienie jest problemem postępującym, który zazwyczaj przybiera na sile i prowadzi do utraty kontroli nad własnym życiem.
Niepokojące objawy uzależnienia
Najbardziej charakterystyczną cechą uzależnienia jest doświadczanie pewnego rodzaju przymusu wewnętrznego. Może to być bardzo silne pragnienie wypicia alkoholu, zażycia narkotyków czy postawienia pieniędzy w zakładzie sportowym. Odczuwana chęć jest na tyle silna, że dominuje inne życiowe sprawy i staje się z czasem głównym sensem istnienia.
Kolejnym niepokojącym symptomem jest pojawienie się tolerancji, czyli potrzeby zwiększenia ilości zażywanego środka czy częstotliwości destrukcyjnego zachowania. Innymi słowy, potrzeba wypić dużo więcej alkoholu, aby uzyskać stan upojenia lub postawić dużo większą sumę w zakładzie sportowym.
Zwykle życie społeczne i rodzinne zostaje podporządkowane nałogowi, relacje rozpadają się, pojawiają się problemy w pracy, często również kłopoty finansowe.
Mechanizmy obronne
Zazwyczaj osoba, która cierpi z powodu uzależnienia, wie, że ma problem, ale stosuje liczne mechanizmy obronne, aby nie przyznać się przed sobą ani przed otoczeniem. Zdarzają się kłamstwa, oszustwa, liczne zabiegi mające na celu zniekształcenie rzeczywistości.
Terapia pozwala przerwać zamknięte koło nałogu, uświadomić sobie problem oraz wynikające z niego konsekwencje. Wówczas otwiera się szansa na wypracowanie nowych strategii radzenia sobie, bez uciekania się do środków odurzających czy nawykowych czynności.
W naszym ośrodku w Bieszczadach oferujemy pomoc osobom uzależnionym oraz ich bliskim, rodzinom czy partnerom. Zapraszamy do kontaktu.